240 lat chemii w Krakowie

W dniu 4 lipca 2024 roku w auli głównej Wydziału Chemii UJ odbyło się nadzwyczajne otwarte posiedzenie Rady Wydziału Chemii poświęcone upamiętnieniu 240-lecia chemii uniwersyteckiej zapoczątkowanej w roku akademickim 1783/1784 wykładami prof. Jana Jaśkiewicza.

Posiedzenie było okazją do spotkania w szerokim gronie społeczności i przyjaciół Wydziału Chemii, wzięli w nim udział również znamienici goście, m.in. rektor-elekt prof. dr hab. Piotr Jedynak, przedstawiciele firmy Shim-Pol oraz Fundacji Prochemia.

Wydarzenie rozpoczęło przywitanie zgromadzonych uczestników przez władze Wydziału i Uniwersytetu oraz niezwykła niespodzianka – odsłonięcie wyjątkowego obrazu, który wzbogaci wnętrze budynku przy ulicy Gronostajowej 2. Dzieło autorstwa artysty Janusza Szpyta, wykonane w oparciu o pomysł i koncepcję profesora Zbigniewa Sojki, przedstawia siedmiu wybitnych chemików związanych z krakowską wszechnicą zgromadzonych w laboratorium chemicznym. Pierwowzorem tego laboratorium jest wnętrze Muzeum Wydziału Chemii.

W dalszej części posiedzenia prof. Sojka zaprezentował sylwetki znajdujących się na obrazie chemików: Michała Sędziwoja, Jana Jaśkiewicza, Karola Olszewskiego, Ignacego Łukasiewicza, Bohdana Szyszkowskiego, Leona Marchlewskiego i Leona Sternbacha. Powstanie obrazu było możliwe dzięki fundacji firmy Shim-Pol oraz wsparciu Fundacji Prochemia.

Spotkanie dopełnił wykład Pani profesor Ewy Wyki (Muzeum UJ, Instytut Historii Nauki PAN), która zaprezentowała jak zmieniały się narzędzia pracy i pracownie chemiczne na przestrzeni wieków.