Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przegląd i perspektywy badań zeolitów eksfoliowanych

W czasopiśmie Advanced Materials (Wiley) został opublikowany artykuł dotyczący badań prowadzonych w Grupie Chemii Zeolitów przez prof. B. Gil i prof. W.J. Rotha, zatytułowany "Current state and perspectives of exfoliated zeolites". Większość prezentowanego materiału dotyczy zeolitów otrzymanych po raz pierwszy i rozwijanych na Wydziale Chemii UJ. Kluczowym elementem tych badań jest współpraca z dr K. Wolskim i prof. S. Zapotocznym z Wydziału Chemii UJ oraz z grupami prof. T. Sasaki z NIMS w Japonii i prof. J. Čejką z Uniwersytetu Karola w Pradze, w szczególności w dziedzinie zaawansowanej i unikatowej charakterystyki produktów.

Materiały otrzymane po raz pierwszy i badane w Grupie Chemii Zeolitów to tzw. eksfoliowane zeolity, czyli zawiesiny cienkich warstw zeolitów o grubości nie przekraczającej kilku nanometrów. Szczególne zainteresowanie materiałami warstwowymi i ich eksfoliacją nastąpiło po przyznaniu nagrody Nobla za badania nad grafenem (2010) i bateriami litowymi (2019). Wśród materiałów warstwowych zeolity wyróżniają się posiadaniem wysokiej kwasowości i wewnętrznych porów. Eksfoliowane zeolity wykazują dużą aktywność katalityczną i chociaż nie mogą konkurować z klasycznymi zeolitami ze względu na dodatkowe koszty wytwarzania, to otwierają możliwości rozwoju w kierunku nanokompozytów, multifunkcyjności oraz zastosowań, które były niemożliwe do rozważania bez dostępności zeolitów w roztworze. Przykładem takiego efektu jest otrzymanie molekularnych mieszanin różnych zeolitów, które wykazały aktywność większą niż suma składników. Dotychczas udało się w sumie eksfoliować 4 zeolity. Trzy - w tym jeden z najważniejszych zeolitów ZSM-5 (MFI) – w Grupie Chemii Zeolitów Wydziału Chemii UJ oraz jeden przez prof. J. Breu z Uniwersytetu w Bayeruth (Niemcy). Publikacja dostępna jest w formacie open access.

Serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Advanced Materials wynosi 200 (Impact Factor = 29,4).

doi: 10.1002/adma.202307341