Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda Miasta Krakowa dla naukowców z Wydziału Chemii

Prestiżowe Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są od 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Jest to wyróżnienie dla osób, których działania mają szczególne znaczenie dla rozwoju miasta w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, techniki, a także sportu. Podczas uroczystej gali, która 29 listopada br. odbyła się w Teatrze Variété, laureaci konkursu odebrali medale i statuetki.

Obecnie Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są za osiągnięcia z dwóch lat poprzedzających rok ubiegania się o ten zaszczyt lub za całokształt dokonań. Wyróżnienia otrzymują także autorzy najlepszych prac doktorskich i dyplomowych obronionych w danym roku na krakowskich uczelniach.

W dziedzinie nauka i technika przyznano dwie nagrody. Obie trafiły w ręce badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miło nam poinformować, że jedna z nagród trafiła do zespołu tworzonego przez naukowców naszego wydziału: prof. dr hab. Małgorzatę Barańską i dr Krzysztofa Brzozowskiego wraz z dr Adamem Wojciechowskim z Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wyróżnienie przyznane zostało za opracowanie i stworzenie nowatorskiego, jedynego w Polsce, układu do mikroskopii wymuszonego rozpraszania Ramana. To przełomowa technika pozwalająca obrazować próbki biomedyczne szybko, z dużą rozdzielczością i czułością, wkraczająca do klinik, by wspomóc w diagnozie i leczeniu licznych chorób cywilizacyjnych. Lokalizacja mikroskopu na Wydziale Chemii UJ stawia zarówno uczelnię, jak i Kraków wysoko w czołówce światowej pod względem zaawansowania badań spektroskopowych dla celów biomedycznych, dzięki czemu możliwa jest współpraca z wiodącymi ośrodkami badawczymi we Włoszech i Japonii.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej o Nagrodach Miasta Krakowa można przeczytać na stronie Krakow.pl