Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prestiżowy grant ERC dla dr. hab. Dawida Pinkowicza, prof. UJ - projekt LUX-INVENTA

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Consolidator Grant 2021. Consolidator Grant mogą otrzymać naukowcy u progu samodzielności badawczej (od 7 do 12 lat po doktoracie), którzy posiadają co najmniej kilka ważnych publikacji napisanych bez udziału promotora, a także wykazują się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi, m.in. publikacjami w znaczących recenzowanych i międzynarodowych czasopismach, wygłoszonymi na zaproszenie prezentacjami na uznanych, międzynarodowych konferencjach, a także otrzymanymi patentami, nagrodami i wyróżnieniami. Maksymalna wartość dofinansowania na projekt trwający do 5 lat wynosi 2 mln euro. Z radością i dumą informujemy, że wśród nagrodzonych badaczy znalazł się dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ z Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 751 250 euro na realizację projektu pn. Bringing molecular photomagnets to light - achieving magnets through visible light excitation at room temperature (LUX-INVENTA).

Projekt LUX-INVENTA profesora Pinkowicza dotyczyć będzie badań nad otrzymaniem i wykorzystaniem fotomagnesów molekularnych o unikatowych właściwościach.

Światło słoneczne jest najczystszą formą energii, a jego wykorzystanie jest kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju technologicznego i socjoekonomicznego. Efekt fotomagnetyczny, w którym światło powoduje znaczące zmiany magnetyzacji układu molekularnego, jest potencjalnie jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej. Efekt fotomagnetyczny umożliwia zapisywanie i odczytywanie informacji magnetycznej za pomocą światła, co stanowi o jego unikatowości oraz potencjalnych zastosowaniach technologicznych. Efekt ten wykazują tzw. fotomagnetyki molekularne, które po raz pierwszy zostały odkryte w 1996 roku. Występuje on jedynie w bardzo niskich temperaturach (tzw. helowych), co skutecznie uniemożliwia jego wykorzystanie.

Celem projektu jest odkrycie fotomagnesów molekularnych, działających w temperaturze pokojowej, oraz zbadanie mechanizmu ich działania. Realizacja projektu doprowadzi do przełomu nad badaniami fotomagnetyków, a także otworzy drogę do badań nad ich zastosowaniem w przedmiotach codziennego użytku.

Serdecznie gratulujemy Laureatowi!