Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Monitorowanie relaksacji stanu wzbudzonego markera molekularnego w żywych komórkach

W czasopiśmie Chemical Communications opublikowany został artykuł naukowy pt. "Monitoring excited-state relaxation in a molecular marker in live cells–a case study on astaxanthin". Wśród autorów publikacji znajdują się naukowcy z Wydziału Chemii: Basseem Radwan oraz prof. dr hab. Małgorzata Barańska. Praca powstała we współpracy z naukowcami z Instytutu Technologii Fotonicznych Leibniza w Jenie (Leibniz-IPHT), Instytutu Chemii Fizycznej i Centrum Fotoniki Abbego Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie oraz Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET).

Astaksantyna (AXT) to naturalnie występujący karotenoid o znanym działaniu przeciwutleniającym. We wcześniejszych badaniach naukowcy wprowadzili zastosowanie AXT jako sondy Ramana do biodetekcji subkomórkowych struktur lipidowych, takich jak kropelki lipidów i zbadali jego dystrybucję w komórkach śródbłonka pochodzących z różnych narządów. W badaniu zaprezentowanym w obecnej publikacji, we współpracy z badaczami z Instytutu Technologii Fotonicznych Leibniza oraz w ramach projektu LogicLab ITN, zbadano wpływ lokalnego środowiska na fotoindukowaną dynamikę w AXT za pomocą przejściowej spektroskopii absorpcyjnej. Czas życia AXT w stanie wzbudzonym w żywych i utrwalonych komórkach ludzkich wykazywał zgodność z czasem życia w roztworze, co wskazuje, że AXT nie występuje w postaci zagregowanej w komórkach. Podejście to oferuje cenną ścieżkę do badania wpływu lokalnych środowisk na fotoindukowaną dynamikę plam i leków aktywowanych światłem. Publikacja dostępna jest w formacie open access.

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Chemical Communications wynosi 200 pkt (Impact Factor czasopisma to 6.222).

 

Serdecznie gratulujemy!

Chem.Commun., 2021, 57, 6392