Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przełomowy wynalazek wyróżniony w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”

Dziennik Gazeta Prawna zakończył VIII edycję konkursu i cyklu redakcyjnego pod nazwą „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Do udziału w konkursie zaproszone zostały polskie uczelnie publiczne i niepubliczne, instytuty badawcze, jednostki naukowe PAN oraz sieci badawcze z wynalazkami zgłoszonymi do Urzędu Patentowego RP w latach 2018 oraz 2019. Najciekawsze wynalazki nadesłane w konkursie zostały zaprezentowane w cyklu artykułów, które ukazały się na łamach Dziennika Gazety Prawnej w okresie od stycznia do 18 czerwca 2021 roku. Ideą cyklu jest przedstawienie na łamach gazety wynalazków, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji. Laureatem konkursu zostają autorzy wynalazku wybranego z grona wynalazków opublikowanych na łamach "DGP" przez kapitułę konkursu złożoną z przedstawicieli redakcji "DGP", przedstawicieli patronów merytorycznych i medialnych oraz przedstawicieli sponsorów.

Wśród nominowanych do nagrody wynalazków znalazły się dwa autorstwa naukowców Wydziału Chemii UJ:

Miło nam poinformować, że wynalazek autorstwa Prof. Janusza Szklarzewicza i dr Macieja Hodorowicza znalazł się wśród wynalazków wyróżnionych w konkursie.

Wynalazek dotyczy odkrycia metod syntezy nowych magnetyków molekularnych o właściwościach ferromagnetycznych na bazie związków większości metali przejściowych. Ferromagnetyki zachowują swoje właściwości do temperatury Curie (Tc), natomiast powyżej Tc stają się paramagnetykami. Dużym problemem z punktu widzenia ich zastosowania jest fakt, iż większość molekularnych materiałów magnetycznych nie wykazuje właściwości ferromagnetycznych powyżej 0°C. Natomiast na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano magnetyczne materiały molekularne wykazujące ferromagnetyzm w temperaturach pokojowych. Takie materiały są szczególnie pożądane do przechowywania magnetycznego, obliczeń kwantowych i spintroniki molekularnej. Ponadto otrzymywane molekularne materiały magnetyczne występują nie tylko w formie ciała stałego, ale również w postaci jednorodnej cieczy wykazującej właściwości ferromagnetyczne.

Związki posiadające właściwości magnetyczne w temperaturach pokojowych i wyższych mogą znaleźć zastosowanie jako między innymi: nowe powłoki magnetyczne w produkcji dysków komputerowych o ogromnej pojemności, produkcję nośników pamięci w systemach bezpieczeństwa (przechowywanie danych szczególnie wrażliwych). Osłony magnetyczne, czujniki (w tym w zastosowaniach medycznych i wojskowych), soczewki magnetyczne, uszczelniacze magnetyczne (przemysł kosmiczny), transformatory wysokiej częstotliwości (o wysokiej wydajności), elementy komputerów kwantowych, nośniki leków kierowanych polem magnetycznym.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej o wynalazku można przeczytać na stronie konkursu.