Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Innowacyjna technologia otrzymywania biokompatybilnych nanokapsuł

Prace wdrożeniowe nad technologią opracowaną na Wydziale Chemii UJ wchodzą w kolejny etap realizacji

Prof. dr hab. Szczepan Zapotoczny z Wydziału Chemii i dr Joanna Szafraniec-Szczęsny z Wydziału Farmaceutycznego UJ opracowali innowacyjną technologię otrzymywania biokompatybilnych nanokapsuł, umożliwiających skuteczne dostarczanie do organizmu związków hydrofobowych. Badania nad wytworzeniem wysoce stabilnych nanokapsuł polimerowych trwały ponad 5 lat. Opracowane rozwiązanie umożliwia uzyskanie stabilnych i biozgodnych kapsuł o średnicach poniżej 1 mikrometra zbudowanych z polisacharydowych powłok oraz ciekłych olejowych rdzeni, do których stabilizacji w fazie wodnej nie jest wymagane stosowanie małocząsteczkowych związków powierzchniowo czynnych. Główne wyniki dotyczące wynalazku zostały zaprezentowane w prestiżowym czasopiśmie „Nanoscale”, trwają także prace nad kolejnymi publikacjami.

Wyniki badań naukowców Wydziału Chemii UJ wzbudziły duże zainteresowanie, a także umożliwiły podjęcie współpracy z przedstawicielami branży farmaceutycznej, rynku suplementów diety i wyrobów medycznych. Technologia enkapsulacji opracowana w zespole profesora Zapotocznego z powodzeniem może znaleźć zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym, chemicznym, biotechnologicznym czy rolnictwie. Innowacyjność opracowanego rozwiązania, prostota procesu wytwarzania kapsuł, ich uniwersalność i odporność na zmieniające się parametry środowiska zewnętrznego stanowią o przewadze wynalazku nad wieloma znanymi nanostrukturalymi nośnikami substancji aktywnych.

W czerwcu 2018 r. prawa do wynalazku pn. „Nanokapsuła do przenoszenia związku lipofilowego i sposób jej wytwarzania” nabyła firma CHDE Polska S.A. z Rzeszowa. Aktualnie wdrażanie wyników prac wchodzi w nowy etap realizacji, w którym rzeszowska firma rozpoczyna prace nad produktem w swoim nowym laboratorium otwartym w Krakowie.

Więcej na stronie NAUKA W POLSCE

MGN