Medal im. J. Harabaszewskiego dla dr Iwony Maciejowskiej, prof. UJ

Polskie Towarzystwo Chemiczne w 1990 roku ustanowiło medal imienia Jana Harabaszewskiego* przyznawany za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie dydaktyki chemii lub za wybitne osiągnięcia w nauczaniu chemii, a także, w szczególnych przypadkach, za prace popularyzatorskie w tym zakresie. Miło nam poinformować, że odznaczeniem tym uhonorowana została dr Iwona Maciejowska, prof. UJ z Zakładu Dydaktyki Chemii. Uroczyste wręczenie medalu odbędzie się podczas otwarcia 64. Zjazdu PTChem we wrześniu 2022 roku.

Serdecznie gratulujemy!

* Jan Harabaszewski (1875-1943) - absolwent Wydziału Chemii Technicznej Szkoły Politechnicznej we Lwowie. Nauczyciel chemii w Gimnazjum im. T. Czackiego w Warszawie, adiunkt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Twórca metodyki chemii w szkolnictwie polskim. Jego przewodnim celem było nauczanie chemii poprzez eksperyment uczniowski. Uważał, że chemia jest najlepszą szkołą myślenia indukcyjnego i rozwija osobowość ucznia. Był redaktorem czasopisma dla nauczycieli „Fizyka i Chemia”, w 1936 roku wydał swą najważniejszą pracę „Dydaktyka chemii”. Założyciel i pierwszy przewodniczący (1924-1926) Sekcji Dydaktycznej Polskiego Towarzystwa Chemicznego.