Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Połączenie przejścia spinowego z „efektem oddychania” sieci koordynacyjnej

W czasopiśmie Chemical Science (Royal Society of Chemistry) opublikowany został artykuł pt. “Guest-induced pore breathing controls the spin state in a cyanido-bridged framework”. Opisane badania zostały przeprowadzone przez członków Grupy Metaloorganicznych Materiałów Molekularnych (mgr Michał Magott, Klaudia Płonka, dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ), współpracowników z Uniwersytetu Jagiellońskiego (prof. dr hab. Barbara Sieklucka i dr Katarzyna Dziedzic-Kocurek), a także naukowców z Instytutu Nauk Materiałowych Uniwersytetu Tohoku w Japonii (dr Wataru Kosaka i prof. Hitoshi Miyasaka).

Materiały molekularne wykazujące indukowane termicznie przejścia spinowe (ang. spin crossover) stanowią atrakcyjne jednostki budulcowe dla układów spintronicznych, ze względu na możliwość przełączania przewodnictwa elektrycznego i właściwości magnetycznych za pomocą bodźców termicznych lub mechanicznych. Trwałość tych układów jest jednak ograniczona ze względu na kruchość krystalitów, przez co ulegają znacznej degradacji w trakcie wielu cykli mechanicznej aktywacji/dezaktywacji. Autorzy artykułu zaprezentowali materiał, który łączy przejście spinowe z tzw. „efektem oddychania” sieci koordynacyjnej, to znaczy znaczną zmianą objętości w wyniku adsorpcji i desorpcji cząsteczek gości (takich jak woda i dwutlenek węgla). Umożliwiło to „zdalną” kontrolę stanu spinowego układu w wyniku sorpcji gazów, a także jego dwukierunkowe fotoprzełączanie za pomocą światła widzialnego, eliminując potrzebę działania bodźcem mechanicznym. Artykuł dostępny jest w formacie open access, a opisane odkrycie zostało wyróżnione przez redaktorów na głównej okładce czasopisma.

Autorom serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Chemical Science wynosi 200 (Impact Factor = 8,4).

Chem. Sci., 2023,14, 9651-9663