Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Granty Polskie Powroty NAWA na realizację badań chemików

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki piątej edycji programu Polskie Powroty. Celem Polskich Powrotów NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia pracy na polskich uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty adaptacji miejsca pracy i przesiedlenia powracającego naukowca.

Miło nam poinformować, że w ramach konkursu dofinansowanie uzyskały dwa projekty (w tej edycji przyznano w sumie 11 grantów), które realizowane zostaną na Wydziale Chemii UJ.

Projekt pt. Fotokataliza wzmocniona plazmonowo jako zielona technologia do konwersji energii słonecznej i oczyszczania środowiska realizować będzie dr inż. Ewa Kowalska (Instytut Katalizy Uniwersytetu Hokkaido). Zaplanowane na okres czterech lat badania będą prowadzone w celu otrzymania efektywnych i stabilnych fotokatalizatorów (rdzeń-otoczka i opal odwrotny) oraz zbadania mechanizmów reakcji zarówno podczas degradowania zanieczyszczeń środowiska jak i otrzymywania „zielonych” paliw. Przyznany grant w wysokości 2 313 900 zł pozwoli na realizację badań w pięcioosobowej grupie badawczej (w tym zaplanowane zostały dwa stanowiska typu postdoc).

Badaniami w ramach grantu NAWA kierować będzie również dr Łukasz Woźniak (Politechnika Federalna w Lozannie), który otrzymał finansowanie projektu pn. Nowa strategia dla enancjoselektywnych reakcji fluorowania. Zaplanowane badania mają na celu opracowanie metody pozwalającej na selektywne wprowadzenie atomu fluoru do związków organicznych, która wyjdzie poza utarte ścieżki syntezy. Pozwoli to na otrzymanie związków fluoroorganicznych o ścisłe określonej strukturze przestrzennej, które są szczególnie istotne w dla rozwoju nowych leków i materiałów.

Serdecznie gratulujemy!

Lista rankingowa wszystkich projektów dostępna jest na stronie NAWA