Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grant Weave-UNISONO na badania biomateriałów funkcjonalizowanych substancjami bioaktywnymi

Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało wyniki konkursu Weave-UNISONO dla wniosków, które zostały złożone do agencji Grantová Agentura České Republiky. Program opiera się na wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe, a jego celem jest uproszczenie procesu składania i oceny wniosków na wielostronne, wspólne międzynarodowe projekty badawcze. Konkurs organizowany przez NCN wspólnie z instytucjami partnerskimi z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii na podstawie procedury agencji wiodącej − Lead Agency Procedure (LAP), zgodnie z którą tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku. Partnerskie zespoły badawcze występują równolegle w ramach programu Weave o środki finansowe na realizację wspólnego projektu badawczego do właściwych dla siebie instytucji w nim uczestniczących. Wspólny projekt musi zawierać spójne programy badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Na opublikowanej liście rankingowej projektów polsko-czeskich znalazło się 10 zespołów z całej Polski. Na realizację projektów z udziałem czeskich partnerów otrzymają one z NCN niemal 10 mln zł. Miło nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu znalazł się prof. dr hab. Andrzej Kotarba, który uzyskał finansowanie projektu pn. Funkcjonalizacja powierzchni biomateriałów substancjami bioaktywnymi: od badań podstawowych po stosowane. Badania realizowane będą we współpracy z grupą prof. dr hab. Łukasza Ćwiklika z Instytutu Chemii Fizycznej im. J. Heyrovsky'ego Czeskiej Akademii Nauk.

Główna idea projektu polega na opracowaniu i optymalizacji nowatorskiej metody osadzania nanocząstek substancji bioaktywnych na powierzchniach różnych materiałów polimerowych z wykorzystaniem ultradźwięków o dużej mocy. Metoda sonochemiczna umożliwia jednoetapowe formowanie nanocząstek rozpuszczonej substancji bioaktywnej i jednoczesne wbudowanie ich w powierzchnie biomateriałów. Otrzymany materiał hybrydowy będzie wówczas wzbogacony o dodatkowe funkcje wynikające z kontrolowanego uwalniania substancji bioaktywnych, takich jak antybiotyki, leki przeciwzapalne czy przeciwzakrzepowe. Postawiona w projekcie hipoteza badawcza zakłada, że kinetyką uwalniania danego leku będzie można sterować poprzez wielkość nanocząstek i głębokość ich wbudowania. Zaproponowana strategia badawcza polega na synergii pomiędzy badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi, gdzie modelowanie molekularne przeplata się z pracami doświadczalnymi. Zrozumienie mechanizmów wbudowywania cząsteczek leków i ich uwalniania z powierzchni polimerowych na poziomie molekularnym dostarczy przesłanek do opracowania implantów o funkcjonalnych powierzchniach.

Projekt zakłada przeprowadzenie kompleksowych badań łączących syntezę nanocząstek, ich dokładną charakterystykę fizykochemiczną (z wykorzystaniem szerokiej gamy metod spektroskopowych i mikroskopowych) oraz ustalenie funkcjonalnej korelacji pomiędzy parametrami syntezy i kinetyką procesu uwalniania.

Planowane badania nie tylko dostarczą nowej podstawowej wiedzy w dziedzinie projektowania i inżynierii biomateriałów polimerowych, ale również praktycznych przesłanek do wytwarzania nowej generacji powierzchni polimerowych o kontrolowanej kinetyce uwalniania leków. Projekt o charakterze interdyscyplinarnym nawiązuje do aktualnych trendów badawczych, a jego wyniki w szerszej perspektywie mogą mieć istotne znaczenie praktyczne dla starzejącego się społeczeństwa, ponieważ co drugi z nas w podeszłym wieku będzie nosił w swoim organizmie implant. Jednocześnie kilka tysięcy osób umiera rocznie w Polsce z powodu komplikacji post-implantacyjnych. Z tego względu materiały implantacyjne oraz sposób ich wytwarzania stanowią istotne zagadnienia dla naszego zdrowia i życia.

Serdecznie gratulujemy!

Pełna lista rankingowa dostępna jest na stronie NCN