Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda w konkursie Agroabsolwent za pracę dyplomową zrealizowaną na Wydziale Chemii UJ

Ogłoszono laureatów 3. edycji konkursu Agroabsolwent na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą nowoczesnego rolnictwa, zrównoważenia produkcji żywności i przemysłu rolno-spożywczego. Konkurs organizowany jest przez BNP Paribas Bank Polska S.A. we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” oraz Polską Izbą Żywności Ekologicznej. Celem konkursu jest promowanie innowacyjności i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, ekologii oraz innych działań przynoszących wartość dodaną dla społeczeństwa wiejskiego, zdrowia, środowiska, gospodarstw rolnych, obszarów wiejskich, przemysłu rolno-spożywczego oraz zrównoważenia produkcji żywności.

Miło nam poinformować, że 3. miejsce w konkursie zajęła praca magisterska mgr inż. Kingi Jarosz zrealizowana w Zakładzie Chemii Środowiska UJ pod opieką dr Zofii Olech. Nagrodzona praca dyplomowa pt. „Badanie inhibicji ureazy natywnej ekstraktem z rukwi wodnej jako model dla hamowania ureazy glebowej” zdobyła także nagrodę specjalną przyznawaną za szczególną wartość pracy dla zrównoważenia innowacyjnej produkcji rolnej – staż w firmie ProCam Polska Sp. z o.o.

Laureaci konkursu, poza nagrodami finansowymi, będą mieli możliwość publikacji autorskiego artykułu nt. pracy dyplomowej w wydawnictwach branżowych partnerów medialnych.

Reakcja hydrolizy mocznika z udziałem enzymu ureazy ma istotne znaczenie dla rolnictwa. Mocznik jest jednym z najczęściej stosowanych składników nawozów sztucznych na świecie i głównym składnikiem wielu nawozów naturalnych. Ureaza przyśpiesza szybkość rozpadu mocznika aż o 1014 razy. Tak duże przyspieszenie reakcji prowadzi często do nadprodukcji składników odżywczych roślin, co skutkuje w konsekwencji uwalnianiem do atmosfery i wód gruntowych nadmiaru produktów tej i kolejnych reakcji cyklu nitryfikacyjnego, w tym gazów cieplarnianych. Straty spowodowane zbyt szybką hydrolizą mocznika w glebie z udziałem enzymu ureazy są problemem na tyle znaczącym, że na terenie Unii Europejskiej zostały wprowadzone nakazy i ograniczana prawne w tym zakresie. W konsekwencji w Polsce od 1 sierpnia 2021 roku obwiązuje prawny zakaz stosowania mocznika w formie granulatu niepowlekanego lub bez dodatku syntetycznych inhibitorów ureazy.

Mając na uwadze ograniczanie negatywnego wpływu działalności rolnej na środowisko preferowane są rozwiązania nietoksyczne dla środowiska i jak najmniej energochłonne. Z tego powodu zainteresowanie wzbudza wykorzystanie roślinnych źródeł inhibitorów ureazy glebowej. Naturalnym źródłem inhibitorów ureazy – tiosulfinianów - okazała się być rukiew wodna (Nasturtium officinale).

W ramach pracy oznaczono stężenie tiosulfinianów w ekstrakcie z rukwi wodnej, przeprowadzono szereg eksperymentów celem zbadania właściwości inhibicyjnych ekstraktu, stwierdzono, że ekstrakt z rukwi hamuje aktywność enzymatyczną ureazy natywnej, zbadano przebieg inhibicji poprzez sprawdzenie, jak zmiany stężeń substratu i inhibitora wpływają na przebieg reakcji. Nawet czterokrotnie rozcieńczony ekstrakt był skuteczny w hamowaniu szybkości reakcji hydrolizy mocznika. W związku z otrzymanymi wynikami przeprowadzono również eksperymenty w środowisku glebowym, gdzie ekstrakt zadziałał skutecznie przy doborze odpowiedniego czasu inkubacji ekstraktu z glebą. Ureaza natywna okazała się być dobrym analogiem ureazy glebowej, a wyniki eksperymentów otwierają drogę do dalszych badań w celu potencjalnego wykorzystania w praktyce rukwi wodnej jako źródła inhibitorów ureazy glebowej alternatywnie dla dostępnych na rynku syntetycznych inhibitorów.

Serdecznie gratulujemy!

Informacja na stronie konkursu.