Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grant OPUS 20+LAP na opracowanie strategii prewencji konserwatorskiej obiektów z PVC

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło trzecią część wyników konkursu OPUS20+LAP ogłoszonego we wrześniu 2020 roku. W konkursie OPUS 20+LAP badacze na wszystkich etapach kariery naukowej mogli ubiegać się o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej w ramach ścieżki Lead Agency Procedure (LAP), gdzie Narodowe Centrum Nauki pełni rolę agencji wiodącej.

Miło nam poinformować, że do finansowania zakwalifikowano projekt pn. Strategie prewencji konserwatorskiej dla obiektów z poli(chlorku winylu). Badania realizowane będą przez Wydział Chemii UJ, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. J. Habera PAN oraz Wydział Chemii i Technologii Chemicznej Uniwersytetu w Lublanie. Projekt sfinansowany zostanie w ramach współpracy Narodowego Centrum Nauki i słoweńskiej agencji Slovenian Research Agency (ARRS). Kierownikiem projektu ze strony polskiej jest dr hab. Krzysztof Kruczała, prof. UJ, stronę słoweńską reprezentuje prof. Matija Strlič.

Syntetyczne i półsyntetyczne materiały polimerowe są dominującym składnikiem wielu nowoczesnych i współczesnych zbiorów galerii i muzeów. Prewencja konserwatorska to dziedzina konserwacji, która tak modyfikuje warunki przechowywania, aby jednocześnie umożliwić opiekę nad wieloma obiektami w sposób najbardziej efektywny ekonomicznie i ekologicznie. Realizacja tego celu wymaga zrozumienia podstawowych mechanizmów degradacji danego materiału, co wymaga badań naukowych oraz oceny ich wyników z punktu widzenia nadzoru i zarządzania zbiorami. Badania wykazały, że spośród wszystkich materiałów polimerowych w kolekcjach, szczególnie zagrożone są materiały polimerowe ulegające szybkiej degradacji. Do tego typu materiałów zalicza się m. in. poli(chlorek winylu), PCW, który dotychczas nie był przedmiotem żadnych wspólnych krajowych ani międzynarodowych wysiłków badawczych.

Głównym celem badań jest zbadanie procesów degradacji PCW w zbiorach, ustalenie mechanizmów chemicznych i mechaniki degradacji PCW w próbkach historycznych przy użyciu wielu technik oraz opracowanie komputerowych modeli akumulacji uszkodzeń w PCW, a także opracowanie wytycznych konserwatorskich. Projekt zakłada również przeprowadzenie dodatkowych badań degradacji PCW w temperaturze pokojowej oraz stworzenie innowacyjnego narzędzia do modelowania online, które umożliwi konserwatorom analizowanie warunków przechowywania i opracowanie wytycznych środowiskowych dla zbiorów. Projekt zakłada współpracę zespołu naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Jerzego Habera i Uniwersytetu w Ljubljanie z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie polimerów i badań konserwatorskich z konserwatorami i kuratorami z takich instytucji jak Cricoteka (Kraków), Muzeum Architektury i Designu (Lublana) i Centre Pompidou (Paryż).

Serdecznie gratulujemy!

Informacja na stronie NCN