Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

Prestiżowy grant ERC dla dr. hab. Dawida Pinkowicza, prof. UJ - projekt LUX-INVENTA

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Consolidator Grant 2021. Consolidator Grant mogą otrzymać naukowcy u progu samodzielności badawczej (od 7 do 12 lat po doktoracie), którzy posiadają co najmniej kilka ważnych publikacji napisanych bez udziału promotora, a także wykazują się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi, m.in. publikacjami w znaczących recenzowanych i międzynarodowych czasopismach, wygłoszonymi na zaproszenie prezentacjami na uznanych, międzynarodowych konferencjach, a także otrzymanymi patentami, nagrodami i wyróżnieniami. Maksymalna wartość dofinansowania na projekt trwający do 5 lat wynosi 2 mln euro. Z radością i dumą informujemy, że wśród nagrodzonych badaczy znalazł się dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ z Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych Zakładu Chemii Nieorganicznej UJ, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 751 250 euro na realizację projektu pn. Bringing molecular photomagnets to light - achieving magnets through visible light excitation at room temperature (LUX-INVENTA).

Projekt LUX-INVENTA profesora Pinkowicza dotyczyć będzie badań nad otrzymaniem i wykorzystaniem fotomagnesów molekularnych o unikatowych właściwościach.

Światło słoneczne jest najczystszą formą energii, a jego wykorzystanie jest kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju technologicznego i socjoekonomicznego. Efekt fotomagnetyczny, w którym światło powoduje znaczące zmiany magnetyzacji układu molekularnego, jest potencjalnie jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej. Efekt fotomagnetyczny umożliwia zapisywanie i odczytywanie informacji magnetycznej za pomocą światła, co stanowi o jego unikatowości oraz potencjalnych zastosowaniach technologicznych. Efekt ten wykazują tzw. fotomagnetyki molekularne, które po raz pierwszy zostały odkryte w 1996 roku. Występuje on jedynie w bardzo niskich temperaturach (tzw. helowych), co skutecznie uniemożliwia jego wykorzystanie.

Celem projektu jest odkrycie fotomagnesów molekularnych, działających w temperaturze pokojowej, oraz zbadanie mechanizmu ich działania. Realizacja projektu doprowadzi do przełomu nad badaniami fotomagnetyków, a także otworzy drogę do badań nad ich zastosowaniem w przedmiotach codziennego użytku.

Serdecznie gratulujemy Laureatowi!