Nagroda w plebiscycie "Soczewki Focusa 2014"

Dodatek do tworzyw sztucznych mający właściwości przeciwbakteryjne, opracowany na Wydziale Chemii UJ pod kierunkiem dr. hab. Szczepana Zapotocznego, prof. UJ, uznano za jedną z trzech najciekawszych innowacji polskich wynalazców, które wygrały w plebiscycie "Soczewki Focusa 2014". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Ideą plebiscytu, organizowanego przez miesięcznik "Focus", jest promocja młodych polskich wynalazców i naukowców, którzy wywarli największy wpływ na rzeczywistość, zmienili sposób postrzegania świata, a swoją pracą sprawiają, że codzienne życie staje się lepsze i łatwiejsze.

W kategorii „innowacje medyczne" zwyciężył antybakteryjny dodatek do tworzyw sztucznych w formie mikrocząstek z immobilizowanymi nanoczastkami srebra. Materiał ten może być wykorzystywany m.in. przy produkcji sprzętu medycznego, w przemyśle tekstylnym, meblowym, motoryzacyjnym i wielu innych. Nowatorskie rozwiązanie opracował zespół naukowców z Wydziału Chemii UJ pod kierunkiem dr. hab. Szczepana Zapotocznego, prof. UJ.

Data opublikowania: 14.04.2015
Osoba publikująca: Mariusz Pilch