Kamil Jurowski laureatem konkursu „INTER"

Pan mgr Kamil Jurowski z Zespołu Analiz Toksykologicznych i Farmaceutycznych (kierownik: prof. dr hab. n. med. Wojciech Piekoszewski) został laureatem konkursu „INTER" zorganizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) – zdobył II. nagrodę (100 000 zł) na realizację interdyscyplinarnego projektu „Badania lipidomiczne
i genomiczne patofizjologii lipodystrofii indukowanej SQV – lekiem przeciw wirusowi HIV z grupy inhibitorów proteazy HIV-1
". Nagroda składa się z dwóch części –  80% nagrody stanowi część subwencyjna na realizację zaprezentowanego projektu badawczego, a 20% nagrody to indywidualne wsparcie dla laureata. Konkurs był transmitowany dzięki transmisji online.

Konkurs składał się z trzech etapów, które obejmowały:
1 etap – złożenie interdyscyplinarnego projektu naukowego;
2 etap – po pozytywnej ocenie projektu udział w szkoleniu „Autoprezentacja i sztuka wystąpień publicznych" (organizator: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, firma wykonująca szkolenie: Oczkoś Perfect Image)
3 etap – przedstawienie swojego projektu na finale konkursu w sposób popularno-naukowy (maksymalnie 5 minut, możliwość wykorzystania 1 slajdu i rekwizytów)

Podczas gali finałowej konkursu popularyzatorskiego INTER 2014 (22.11.2014) w ciągu pięciu minut i zastosowaniu odpowiednich rekwizytów oraz przy udziale asystentki (mgr Anna Jurowska, Zespół Chemii Koordynacyjnej) Pan Kamil Jurowski zaprezentował w sposób popularno-naukowy temat - „Efekty uboczne leczenia AIDS – geny i lipidy". Wystąpienie były oceniane przez Kapitułę konkursu, w której zasiadali wybitni naukowcy oraz znani popularyzatorzy nauki: prof. Maciej Żylicz (prezes FNP), dr Ilona Iłowiecka-Tańska (Centrum Nauki Kopernik) , dr Halina Waś (laureatka konkursu INTER 2013), red. Dorota Romanowska (Newsweek), red. Krzysztof Michalski (Program 1. Polskiego Radia) oraz red. Edwin Bendyk (Polityka). Oprócz Kapituły na widowni zasiadało wiele ludzi zainteresowanych nauką, min. pojawił się Pan Prof. Jerzy Vetulani. Cała uroczystość została zorganizowana w Domu Braci Jabłonowskich w Warszawie.

Mgr Kamil Jurowski prowadzi interdyscyplinarne badania dotyczące zmian w lipidomie i genomie ludzkim w przypadku zaburzenia lipodystroficznego wywołanego Saquinavirem – inhibitorem proteazy HIV-1 (lek hamujący rozwój wirusa HIV-1). Badania w ramach projektu będzie realizował we współpracy naukowej z następującymi instytucjami:

1. Pracownia Wysokorozdzielczej Spektrometrii Masowej, ŚLAFiBS Wydział Chemii UJ
  2. Department of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, Universitätsklinikum Regensburg (Niemcy)
  3. Ośrodek Badań Genetycznych i Nutrigenomicznych, Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ
  4. Katedra Biochemii Klinicznej, Wydział Lekarski - Collegium Medicum UJ.
Data opublikowania: 25.11.2014
Osoba publikująca: Mariusz Pilch