Efekty optyczne w magnetycznych materiałach molekularnych

Abstrakt graficzny artykułu. Żarówka zawieszona na łańcuchu z molekuł, zawierająca w środku magnes. Promienie rozchodzące się od żarówki są kolorowe (kolory odzwierciedlają zakres promieniowania elektromagnetycznego) i opatrzone są napisami w języku angielskim:  luminescencja, fotoprzełączanie, nieliniowe efekty optyczne, efekty chiralo-optyczne, czułość właściwości optycznych na czynniki zewnętrzne oraz wielofunkcyjność.W prestiżowym czasopiśmie Chemical Reviews opublikowana została praca przeglądowa autorstwa członków Grupy Wielofunkcyjnych Materiałów Luminescencyjnych: mgr Jakuba Zakrzewskiego, mgr Michała Liberki oraz dr hab. Szymona Chorążego, prof. UJ. Publikacja powstała we współpracy z dr Junhao Wang z Uniwersytetu w Tsukubie oraz prof. Shin-ichi Ohkoshi z Uniwersytetu Tokijskiego. W artykule zatytułowanym „Optical Phenomena in Molecule-Based Magnetic Materials” autorzy dyskutują najważniejsze osiągnięcia w generowaniu i badaniu różnorodnych efektów optycznych w magnetycznych materiałach molekularnych, czyli takich, które oparte są na kompleksach metali i rodnikach organicznych. Pokazano, że zwłaszcza w ostatnich dwóch dekadach różne zjawiska optyczne, takie jak termochromizm, fotoprzełączanie właściwości fizycznych, luminescencja, nieliniowe efekty optyczne oraz chiralo-optyczne, jak również czułość właściwości optycznych na czynniki zewnętrzne, można wprowadzić do magnetycznych materiałów molekularnych, konstruowanych w różnych celach już od lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Co więcej, pokazano, że połączenie efektów optycznych z magnetyzmem molekularnym prowadzi do unikalnej wielofunkcyjności oraz zaawansowanych efektów krzyżowych, wzbogacających potencjalne zastosowania powstających materiałów opto-magnetycznych w urządzeniach optycznych, magnetycznych i elektronicznych. W opublikowanej właśnie pracy przedstawiony został zakres efektów optycznych generowanych w magnetycznych materiałach molekularnych ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich postępów na takich polach jak wysoko-temperaturowy fotomagnetyzm, termometria optyczna z wykorzystaniem magnesów molekularnych, adresowanie optyczne molekularnych kubitów, dichroizm magneto-chiralny, jak również opto-magneto-elektryczna wielofunkcyjność. Znaczącą częścią prezentowanych osiągnięć są wyniki uzyskane przez naukowców Naszego Wydziału z Zespołu Nieorganicznych Materiałów Molekularnych w grupach badawczych kierowanych przez prof. dr hab. Roberta Podgajnego i dr hab. Dawida Pinkowicza, prof. UJ, jak również przez dr hab. Szymona Chorążego, prof. UJ i członków Jego grupy badawczej zajmującej się między innymi kombinacją luminescencji i magnetyzmu molekularnego. Powstanie pracy przeglądowej zostało sfinansowane w ramach grantów badawczych: Starting Grant ERC (LUMIFIELD, 101042112) oraz OPUS-21 Narodowego Centrum Nauki (2021/41/B/ST5/02544).

Autorom serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Chemical Reviews wynosi 200 (2-letni Impact Factor 2022 czasopisma to 62.1).

Chem. Rev. 2024, 124, 5930–6050.

Fotografia pierwszej strony artykułu zawierająca tytuł, autorów oraz abstrakt publikacji.