Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Horst Kisch doktorem honoris causa UJ

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego po zapoznaniu się z uchwałą Rady Wydziału Chemii UJ z dnia 20 października 2022 roku i po wysłuchaniu recenzji przygotowanych przez prof. dr. hab. inż. Antoniego W. Morawskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. dr. hab. inż. Adama Pronia z Politechniki Warszawskiej, popartych uchwałami Senatów tych Uczelni, na posiedzeniu w dniu 30 listopada 2022 roku postanowił przyznać Panu Profesorowi Horstowi Kischowi tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nadanie tytułu odbyło się 14 kwietnia w auli Collegium Maius podczas uroczystości, której przewodniczył Prorektor UJ prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski.

Najwyższą godność honorową Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznano Panu Profesorowi Horstowi Kischowi, badaczowi Instytutu Chemii Nieorganicznej Uniwersytetu Fryderyka Aleksandra w Erlangen-Norymberdze, w szczególności za:

  • wybitne osiągnięcia w badaniach mechanizmów reakcji fotochemicznych i fotokatalitycznych z udziałem związków koordynacyjnych i materiałów półprzewodnikowych, w szczególności procesów fotosensybilizacji dwutlenku tytanu,
  • pionierskie osiągnięcia w zakresie wykorzystania fotokatalizy heterogenicznej w syntezie organicznej oraz procesach usuwania zanieczyszczeń wody i powietrza,
  • wieloletnią współpracę z polskim środowiskiem chemików pracujących w obszarach chemii koordynacyjnej i fotokatalizy, a także ogromny wkład w rozwój chemii nieorganicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim poprzez wspólne badania i staże naukowe, publikacje oraz udział w seminariach i konferencjach.

O nadanie wyróżnienia wnioskowali profesorowie Wydziału Chemii UJ, którzy chcieli w ten sposób podkreślić wyjątkowe zasługi Profesora Kischa, zarówno w zakresie pracy naukowej jak i czterdziestoletniej współpracy z wydziałem. Dziekan Wydziału Chemii UJ prof. dr hab. Wojciech Macyk w wygłoszonej laudacji podkreślił bogaty dorobek naukowy Profesora Horsta Kischa, który znany jest przede wszystkim z prac związanych z fotokatalizą heterogeniczną. Profesor należy do wąskiego grona najbardziej rozpoznawalnych na świecie naukowców zajmujących się tą tematyką. Profesor jest autorem pionierskich prac nad wykorzystaniem fotokatalizy heterogenicznej w syntezie organicznej oraz z badań nad fotosensybilizacją (fotouczulaniem) dwutlenku tytanu na światło widzialne.

Opracowane przez Profesora Horsta Kischa fotokatalizatory zostały skomercjalizowane i są obecnie stosowane jako składniki fotoaktywnych farb umożliwiających skuteczne usuwanie zanieczyszczeń powietrza takich jak lotne związki organiczne. Profesor Kisch w swoim dorobku posiada około 225 publikacji, które były cytowane ponad 12 000 razy (indeks Hirscha wynosi 51). Na publikowanych w ostatnich latach listach 2% najlepszych naukowców świata Profesor plasuje się na wysokich pozycjach, w pierwszych 2 promilach najlepszych badaczy.

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca Profesora Kischa z Wydziałem Chemii UJ, która rozpoczęła się we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu pracownicy i studenci wielokrotnie odwiedzali laboratoria w Erlangen w celu odbycia krótko- i długoterminowych staży. Trzech absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego ukończyło tam studia doktoranckie, jeden student przygotował pracę magisterską, jedna osoba przebywała na 2-letnim stażu podoktorskim.

Zobacz galerię zdjęć