Prof. Artur Michalak wśród laureatów konkursu sieci M-ERA.NET 3

Narodowe Centrum Nauki we współpracy z siecią M-ERA.NET 3 ogłosiło wyniki konkursu M-ERA.NET 3 Call 2022 na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej oraz niskoemisyjnych technologii energetycznych, a także badań nad materiałami na potrzeby przyszłych technologii produkcji akumulatorów zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. O finansowanie mogły się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 2 krajów biorących udział w konkursie. Złożonych zostało 289 wniosków badawczych. Finansowanie w łącznej wysokości 43,7 mln euro otrzymało 46 projektów, w tym 10 z udziałem naukowców z Polski.

Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu znalazł się prof. dr hab. Artur Michalak, który będzie kierował polskim zespołem w ramach projektu pn. „Nowatorskie, asymetryczne membrany anionowymienne do ogniw paliwowych (NAMEAS)”. Projekt ma na celu opracowanie nowych materiałów polimerowych, charakteryzujących się stabilnością w środowisku alkalicznym, do zastosowań w charakterze anionowymiennych membran w alkalicznych ogniwach paliwowych. Projekt będzie prowadzony w ramach międzynarodowego konsorcjum z udziałem grup badawczych z Turcji (Sabancı University Nanotechnology Research and Application Center – SUNUM), Izraela (Technion - Israel Institute of Technology), Brazylii (Energy and Nuclear Research Institute – IPEN), Francji (Commissariat à l’énergie atomique et aux énergies alternatives – CEA) oraz Polski (Uniwersytet Jagielloński). Podczas gdy partnerzy zagraniczni (SUNUM, Technion, IPEN, CEA) specjalizują się w szerokiej gamie technik eksperymentalnych, które będą wykorzystywane w badaniach na różnych etapach projektu, grupa badawcza z Wydziału Chemii UJ uzupełnia ekspertyzę konsorcjum o metodologie teoretyczne (obliczenia kwantowo-chemiczne, symulacje metodami dynamiki molekularnej). Efektywne połączenie badań eksperymentalnych i teoretycznych staje się coraz częściej kluczowym czynnikiem w projektowaniu nowych materiałów funkcjonalnych.

Serdecznie gratulujemy!

Lista nagrodzonych projektów dostępna jest na stronie NCN.