Cu-chabazyt - NO SCR z amoniakiem kontra utlenianie amoniaku

W czasopiśmie Applied Catalysis B: Environmental opublikowany został artykuł naukowy autorstwa członków Zespołu Katalizy i Fizykochemii Ciała Stałego: dr Moniki Fedyny, Bartosza Mozgawy, profesora Filipa Zasady, profesor Kingi Góry-Marek, dr Joanny Gryboś, profesora Witolda Piskorza, profesora Piotra Pietrzyka i profesora Zbigniewa Sojki. Publikacja zatytułowana „Mechanistic stages of the SCR reaction - insights into the trade-off between NO reduction and NH3 oxidation over CuSSZ-13 catalysts via isotopic 15NH3 and 18O2 TPSR and steady state studies supported by IR 2D COS and DFT modeling” została przygotowana we współpracy z naukowcami z Shenyang Normal University z Chin w ramach wspólnego projektu współfinasowanego przez NCBR.

Praca poświęcona jest badaniu mechanizmu reakcji usuwania NO na drodze selektywnej katalitycznej redukcji (selective catalytic reduction, SCR) przy udziale NH3 na katalizatorze chabazytowym (zeolit) Cu-SSZ-13. W pracy wykorzystano zarówno wyniki uzyskane za pomocą różnych technik spektroskopowych (IR, EPR, korelacyjnej spektroskopii IR w metodzie Rapid Scan), testy katalityczne ze znakowanymi izotopowo reagentami (15NH3 i 18O2) prowadzone w trybie stacjonarnym i zmiennym temperaturowo-programowanym, a także modelowanie kwantowo-chemiczne metodami DFT i obliczenia termodynamiczne. Katalizatory Cu-SSZ-13, w których centra aktywne wprowadzono metodą impregnacji lub w trakcie syntezy zeolitu (technika one-pot synthesis) scharakteryzowano za pomocą metod XRD, HR-SEM, TEM/EDX oraz EPR.

W pracy w sposób ilościowy pokazano przebieg konkurencyjnych procesów SCR i wewnętrznego utleniania amoniaku (i-AMO) za pomocą rejestracji profili stężeniowych produktów reakcji, odpowiednio 14N15N i 15N2. Pokazano, że powyżej ok. 200 oC reakcji SCR towarzyszy nieodłącznie proces i-AMO, w którym uczestniczą centra typu Cu2+-O2--Cu2+ i Cu2+. Ponieważ próbki impregnowane charakteryzowały się obecnością nanocząstek CuO, możliwe było ustalenie, że tego typu składniki katalizatora Cu-SSZ-13 odpowiedzialne są za wysokotemperaturowe, zewnętrzne utlenianie amoniaku (e-AMO), dla którego kluczowym reagentem są powierzchniowe grupy O22–. Tym samym wyróżniono trzy obszary temperaturowe procesów SCR/AMO, które odpowiadają warunkom z nadmiarem amoniaku, niedomiarem i bez obecności amoniaku.

W celu konceptualizacji reakcji SCR/AMO, skonstruowano diagram stechiometrii, stanu utlenienia i zgodności ładunku, na którym reagenty NO i NH3 oraz produkty przejściowe są uporządkowane w funkcji ich stopnia utlenienia i stosunku molowego O/H(N). Taki diagram ujawnia główne wymagania dotyczące stechiometrii i zmian redoks pomiędzy reagentami oraz główne sposoby ich regulacji (poprzez eliminację redukcyjną grup OH, reakcję elektroprotyczną H+/e lub transfer H+) dla prostego przebiegu procesu SCR/AMO.

Autorom serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Applied Catalysis B: Environmental wynosi 200 (Impact Factor czasopisma to 24,319).

Applied Catalysis B: Environmental 325 (2023) 122309