Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

Mikro-elektrochemiczna metoda wykrywania substancji psychoaktywnych pochodnych benzodiazepin na zelektryzowanej granicy fazowej ciecz-ciecz

W czasopiśmie Microchimica Acta (Springer) opublikowany został artykuł pt. Nitrazepam and 7aminonitrazepam studied at the macroscopic and microscopic electrified liquidliquid interface autorstwa członków Zespołu Analiz Sądowych i Klinicznych: dr hab. Renaty Wietecha-Posłuszny, prof. UJ oraz mgr Pawła Stelmaszczyka. Praca powstała we współpracy z grupą badawczą Electrochemistry@Soft Interfaces Team dr hab. Łukasza Półtoraka, prof. UŁ z Katedry Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemii UŁ. Badania powstały w ramach grantu NCN, Preludium Bis12019/35/O/ST4/00978 realizowanego na Wydziale Chemii UJ.

W artykule przedstawiono charakterystykę dwóch substancji z grupy benzodiazepin: nitrazepamu i 7-aminonitrazepamu na zelektryfikowanej granicy fazowej ciecz-ciecz (eLLI). Obie substancje są nielegalne, działają uspokajająco na ludzki organizm i są stosowane przez sprawców przestępstw na tle seksualnym w celu odurzenia ofiary. Występowanie pierścienia diazepinowego w strukturze chemicznej badanych substancji oraz dodatkowej grupy aminowej (w przypadku 7-aminonitrazepamu) umożliwia naładowanie molekuł poniżej wartości pKa ich roztworów, co pozwala obu substancjom przekraczać granicę eLLI po przyłożeniu odpowiedniej różnicy potencjału Galvaniego. Oba związki badano na makroskopowym układzie eLLI utworzonym w konfiguracji czteroelektrodowej oraz mikroskopowym układzie eLLI z użyciem mikrokońcówek o średnicy 25 μm. Zastosowanie układu mikroskopowego umożliwia przeprowadzenie pomiaru w objętości zaledwie kilku μL fazy organicznej i wodnej przy wykorzystaniu celi pomiarowej wytworzonej z wykorzystaniem druku 3D. Pomiary pozwoliły na wyznaczenie granicy detekcji woltamperometrycznej i czułości opracowanej metody. Została one użyta do wykrywania nitrazepamu w preparacie farmaceutycznym oraz obu leków (nitrazepamu i 7-aminonitrazepamu) w ekstraktach próbek biologicznych (moczu i krwi).

Autorom serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Microchimica Acta wynosi 200 (IF = 5,7).

 

Microchimica Acta (2023) 190:182