Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

Wykorzystanie obrazowania ramanowskiego w badaniach wchłaniania liposomalnej astaksantyny przez komórki śródbłonka

W czasopiśmie Microchimica Acta ukazał się artykuł pt. „Uptake and anti-inflammatory effects of liposomal astaxanthin on endothelial cells tracked by Raman and fluorescence imaging”, którego współautorką jest Profesor Małgorzata Barańska, kierownik Zespołu Obrazowania Ramanowskiego. Praca została przygotowana we współpracy z Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków – Jagiellonian Centre for Experimental Therapeutics (JCET) i Dublin City University.

Astaksantyna (AXT) jest lipofilowym przeciwutleniaczem i przeciwzapalnym naturalnym pigmentem, którego wychwyt komórkowy i biodostępność można poprawić poprzez enkapsulację liposomalną. Komórki śródbłonka (EC) wyścielają wszystkie naczynia krwionośne i pełnią ważną role w utrzymaniu homeostazy sercowo-naczyniowej. Dysfunkcję śródbłonka można powiązać z rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych, a na poziomie komórkowym ze stresem oksydacyjnym. W tej pracy badano wychwyt wolnej i liposomalnej AXT przez EC za pomocą mikroskopii ramanowskiej i fluorescencyjnej. Zaobserwowano zwiększone wchłanianie i działanie przeciwzapalne liposomalnej AXT. Przeciwzapalne działanie liposomalnej AXT było widoczne równolegle ze zmniejszeniem nienasycenia lipidów w EC, zmniejszaniu liczby kropel lipidowych i nadekspresji ICAM-1, markera zapalenia śródbłonka. Odkrycia te podkreślają zalety enkapsulacji liposomalnej AXT na EC i przydatność obrazowania ramanowskiego w badaniach dysfunkcji śródbłonka. Artykuł dostępny jest w formacie open access.

Autorom serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Microchimica Acta wynosi 200 (Impact Factor = 5,7).

Microchim Acta (2023) 190(332)