Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

Katalizator dedykowany do chemicznego recyklingu polimerów PP i LDPE


W czasopiśmie Applied Catalysis B: Environmental ukazał się artykuł naukowy autorstwa członków Grupy Chemii Zeolitów – dr inż. Karoliny Tarach oraz prof. dr hab. Kingi Góry-Marek. Publikacja zatytułowana „Hierarchical zeolites TNU-9 and IM-5 as the catalysts for cracking processes” została przygotowana we współpracy z naukowcami z Universidad Politécnica w Walencji (Instituto de Tecnología Química).

Polipropylen (PP) i polietylen (PE) to powszechnie stosowane poliolefiny, które stanowią ponad ⅔ rocznej produkcji tworzyw sztucznych. Wysokotonażowa produkcja przemysłu polimerowego implikuje potrzebę poszukiwania innowacyjnych metod przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na paliwa transportowe lub wysokowartościowe (petro)chemikalia. Najbardziej korzystnym sposobem przekształcania pozostałości tworzyw sztucznych jest kraking katalityczny. Oferuje on wyższą aktywność i możliwość regulacji dystrybucji produktów w stosunku do stosowanej depolimeryzacji, w dodatku w łagodniejszych warunkach termicznych. Badania zaprezentowane w pracy wykazały, że hierarchiczny zeolit TNU-9 zwiększał wydajność LCO (Light Cycle Oil) i propylenu podczas reakcji krakingu. Stwierdzono również, że porowatość i moc miejsc kwasowych odgrywają uzupełniające role w modelowym krakingu polietylenu i polipropylenu, zapewniając wśród produktów większy udział izoolefin. Mezoporowaty TNU-9 jest zatem doskonałym przykładem możliwości zaprojektowania katalizatora dedykowanego do chemicznego recyklingu polimerów PE o niskiej gęstości i PP w procesie FCC (Fluid Catalytic Cracking). Artykuł dostępny jest w formacie open accessKoszty opublikowania w formule otwartego formatu zostały sfinansowane ze środków Wydziału Chemii w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Autorom serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Applied Catalysis B: Environmental wynosi 200 (Impact Factor czasopisma to 22,1).

Applied Catalysis B: Environmental 338 (2023) 123066