Zespół Badań Przemian Fazowych
dr hab. Łukasz Hetmańczyk
Główne kierunki badań
- Przejścia fazowe w ciele stałym oraz ich powiązanie z ruchami molekularnymi i zmianami strukturalnymi.
- Właściwości termiczne związków koordynacyjnych i mezomorficznych.
- Badania jonowych związków koordynacyjnych jonów metali: Mg2+,Ca2+ Mn2+, Fe2+, Co2+, Ni2+, Cu2+, Zn2+, Cd2+ i Hg2+, Co3+, Cr3+ z ligandami H2O i NH3 i DMSO oraz różnymi anionami, np. ClO4-, BF4-, MnO4-, NO3-.
- Badania faz ciekło- i plastycznokrystalicznych.
Zespół Obrazowania Ramanowskiego
prof. dr hab. Małgorzata Barańska
Zespół specjalizuje się w obrazowaniu ramanowskim i w podczerwieni, w połączeniu z mikroskopią AFM i SNOM. Posługujemy się także licznymi specjalistycznymi technikami spektroskopowymi, opartymi na ramanowskiej aktywności optycznej (ROA), wzmocnionym powierzchniowo efekcie Ramana (SERS), a także absorpcji w podczerwieni cząsteczek izolowanych w niskotemperaturowych matrycach gazów szlachetnych. Do analizy danych stosujemy kwantowo-chemiczne metody obliczeniowe i techniki chemometryczne.
Główne kierunki badań prowadzone sa w obszarze:
- Farmakologii i farmakoterapii: opracowanie metodologii spektroskopowej diagnozy chorób cywilizacyjnych, poszukiwanie i badanie leków o działaniu śródbłonkowym.
- Biologii i biochemii: badania tkanek, komórek, metabolitów, biopolimerów, analiza barwników naturalnych, pigmentów.
- Farmacji: analiza substancji czynnych leków.
Realizowane zadania badawcze:
- obrazowanie chemiczne tkanek i komórek, ex vivo i in vitro, „label-free” oraz z użyciem reporterów,
- badania fizykochemiczne powierzchni próbek biologicznych, również ich zmian pod wpływem czynników stresowych czy patologii,
- badania dystrybucji i polimorfizmu substancji czynnych leków,
- rozwój nowych technik eksperymentalnych oraz analizy danych w oparciu o chemometrię.
Grupa Spektroskopii Chiralooptycznej - dr hab. Agnieszka Kaczor, prof. UJ
Główne kierunki badań
- Zastosowanie metod spektroskopii chiraloooptycznej, w szczególności Ramanowskiej Aktywności Optycznej (ROA) i Wibracyjnego Dichroizmu Kołowego (VCD) do badań amplifikacji i indukcji chiralności
- Analiza struktury molekularnej chiralnych biocząsteczek oraz np. karotenoidów w modelach błon biologicznych, białek i fibryli białkowych oraz witamin
- Okołonaczyniowa tkanka tłuszczowa (PVAT) - badania pod kątem zmiany aktywności i struktury w mysich modelach chorób sercowo-naczyniowych np. miażdżycy, cukrzycy czy otyłości
- Badanie wpływu czynników zewnętrznych np. cytokin prozapalnych oraz leków na kondycję tkanki tłuszczowej i izolowanych adipocytów
- Patogeneza molekularna HPV i raka szyjki macicy
Zespół Spektroskopii Oscylacyjnej
prof. dr hab. Aleksandra Wesełucha-Birczyńska
Główne kierunki badań
- Badanie struktur molekularnych wybranych związków fosfonowych i ich soli z jonami metali, o potencjalnym znaczeniu w terapii osteoporozy.
- Zastosowanie metod spektroskopii molekularnej do wyznaczania struktur oksymów i ich związków kompleksowych z jonami Ni(II) i Cu(II).
- Analiza strukturalna kompleksów 21-oksaporfiryny z jonami metali Fe(II), Fe(III), Fe(IV), Co(II) i Cu(II) w oparciu o metody spektroskopowe.
- Badania mechanizmów adsorpcji hormonów, neuroprzekaźników i neuropeptydów na powierzchni styku roztwór/metal przy wykorzystaniu techniki SERS.
- Badania mechanizmów adsorpcji zmodyfikowanych aminokwasów, dipeptydów oraz ich fosfono i fosfino analogów na powierzchni styku roztwór/metal przy wykorzystaniu techniki SERS.
- Badania biologicznie aktywnych hydroksypyronów, ich pochodnych oraz kompleksów z jonami metali.
- Badania struktur molekularnych kwasów hydroksamowych i ich związków koordynacyjnych z jonami metali grup przejściowych metodami spektroskopowymi.
- Struktury molekularne hemoproteidów.
- Procesy dyssypacyjne na przykładzie reakcji oscylujących.
- Badania struktur molekularnych wybranych hydroksypirydynonów z jonami żelaza(II) i (III).
- Badanie zmian zachodzących w strukturze papieru na skutek utleniania oraz hydrolizy celulozy przy użyciu metod spektroskopii oscylacyjnej.