Stypendia dla naukowców Wydziału Chemii

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę laureatów XII edycji konkursu na stypendia dla wybitnych młodych naukowców. Stypendia przyznawane są młodym naukowcom prowadzącym wysokiej jakości badania oraz cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym. W ramach konkursu rozpatrzono 1129 wniosków, a stypendia przyznano 181 naukowcom. Laureaci będą otrzymywać je przez okres do 3 lat.

SONATA BIS - stypendium dla doktoranta

Celem badań jest planowanie i konstrukcja nowych materiałów zbudowanych z rozgałęzionych kompleksów wielordzeniowych jonów metali d i f elektronowych w skali nanometrycznej. Oczekuje się, że uzyskane materiały będą wykazywać szereg ciekawych efektów opartych na (1) zróżnicowanym rozłożeniu gęstości spinowej, wewnętrznej anizotropii magnetycznej i lokalnego sprzężenia magnetycznego w wybranych szkieletach koordynacyjnych, jak również (2) na możliwości odwracalnego przełączania stanów magnetycznych i modyfikacji charakterystyk magnetycznych przez czynniki zewnętrzne (temperatura, promieniowanie, ciśnienie, chemisorpcja). Uzyskiwane materiały są przedmiotem badań fizykochemicznych z punktu widzenia szeroko pojmowanych materiałów przełączalnych, m.in. magnesów jednocząsteczkowych (ang. single molecule magnets SMM) oraz niskotemperaturowych chłodziw magnetycznych.

Obrona pracy doktorskiej

Mgr Agnieszki Puciul-Malinowskiej
Wielowarstwowe ultracienkie filmy polimerowe oparte na jonowych polisiloksanach

Pogrzeb dr Edwarda Sznelera