Publikacja w prestiżowym Angewandte Chemie International Edition

W czasopiśmie Angewandte Chemie - International Edition ukazała się publikacja będąca efektem współpracy prof. dr. hab. Miłosza Pawlickiego z Zespołu Funkcjonalnych Materiałów Organicznych oraz dr. hab. Krzysztofa Kruczały, prof. UJ i prof. dr. hab. Zbigniewa Sojki z naszego Wydziału, oraz dr hab. Moniki Kijewskiej z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego zatytułowana “Breaking Global Diatropic Current to Tame Diradicaloid Character: Thiele’s Hydrocarbon Under Macrocyclic Constraints”.

W pracy opisano modyfikacje struktury elektronowej zawierającej dwa niesparowane elektrony wpisane w dynamiczną strukturę makrocykliczną, która umożliwia stabilizację stanu otwartopowłokowego o dirodnikowym charakterze. Szczegółowa analiza przeprowadzona z wykorzystaniem technik spektroskopowych wspartych obliczeniami teoretycznymi pokazała znaczące obniżenie bariery singlet - tryplet DEST do ~0.5 kcal/mol (na korzyść singletu). Konstrukcja typu p-cyklofanowego i połączona z tym dynamika uzyskanego układu otwiera możliwość stabilizacji określonego stanu elektronowego (singlet spinowy - zamkniętopowłowowy, singlet spinowy - otwartopowłokowy lub tryplet spinowy) w zależności od narzuconej geometrii, która dodatkowo jest stabilizowana przez określną konstrukcję otoczenia makrocyklicznego. Opublikowane wyniki otwierają nowe perspektywy wykorzystania równowagi chinoidalno-benzenowej, stanowiącej jeden z podstawowych elementów konstrukcji pochodnych dirodnikowych, w dynamicznych szkieletach, które potencjalnie umożliwiają pełną kontrolę nad stanem spinowym zamkniętopowłokowym (singlet) a otwartopowłokowym (tryplet). Efekt ten jest niezwykle istotny z punktu widzenia oddziaływania ze światłem.

Badania wykonano przy wsparciu środków pochodzących z projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS (projekt nr 2019/35/B/ST4/00318) oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach sypendium im. Ulama przyznanego dr. Mainak Das.

Autorom serdecznie gratulujemy!

Zgodnie z wykazem czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba punktów przypisana czasopismu Angewandte Chemie - International Edition wynosi 200 (Impact Factor = 16,6).

Angew. Chem. Int. Ed. 2024, 63, e202400780

Zdjęcie fragmentu pierwszej strony artykułu zawierającej tytuł artykułu, autorów oraz abstrakt.