Granty NCN OPUS 26 i SONATA 19 dla naukowców Wydziału Chemii UJ

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów ogłoszonych we wrześniu 2023 r. Wśród laureatów wyłonionych w konkursach OPUS 26 i SONATA 19 znaleźli się naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki zwiększeniu budżetu NCN sfinansuje 237 projektów znajdujących się na standardowych listach rankingowych i wszystkie 248 projektów z list rezerwowych utworzonych w tych konkursach przez ekspertów na drugim etapie oceny.

Konkurs OPUS skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, wnioski mogą składać naukowcy posiadający w swoim dorobku co najmniej jedną (opublikowaną lub przyjętą do druku) pracę naukową, bez ograniczeń ze względu na doświadczenie w prowadzeniu badań oraz niezależnie od posiadanego stopnia czy tytułu naukowego. Wnioski mogą obejmować krajowe projekty badawcze, jak również projekty z udziałem partnerów zagranicznych lub z wykorzystaniem przez polskie zespoły międzynarodowych urządzeń badawczych. W OPUS 26 można było składać dodatkowo wnioski o finansowanie projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej zgodnie z procedurą agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, LAP) w programie Weave (lista projektów zakwalifikowanych w tej procedurze nie została jeszcze opublikowana).

Miło nam poinformować, że w ramach 26. edycji konkursu OPUS do finansowania zakwalifikowano projekty badawcze, którymi kierować będą:

• dr Łukasz Woźniak
  • dr inż. Ewa Kowalska, prof. UJ
  • dr hab. Marlena Gryl, prof. UJ
  • dr Aleksandra Borek-Dorosz
  • dr hab. Mariusz Kępczyński, prof. UJ

Konkurs SONATA 19, skierowany do badaczek i badaczy ze stopniem doktora, uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem, ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. W bieżącej edycji konkursu finansowanie uzyskały dwa projekty pracowników Wydziału Chemii UJ, które realizować będą:

• dr Karolina Syrek
  • dr Kaja Spilarewicz

Serdecznie gratulujemy!

Pełne listy rankingowe dostępne są na stronie NCN.

Szczegółowa informacja dotycząca zakwalifikowanych projektów:

• dr Łukasz Woźniak

Katalityczne enancjoselektywne reakcje eliminacji E1

Kwota 3 317 088 zł (OPUS 26)

• dr inż. Ewa Kowalska, prof. UJ

Wyjaśnienie mechanizmu fotokatalizy plazmonowej

Kwota 2 773 595 zł (OPUS 26)

• dr hab. Marlena Gryl, prof. UJ

Modułowe projektowanie układów złożonych kokryształów do zastosowań w optoelektronice, sterowane metodami krystalografii kwantowej

Kwota 1 981 742 (OPUS 26)

• dr Aleksandra Borek-Dorosz

Raman4Cell2Cell: Odkrywanie wzajemnych interakcji leukocytów i komórek śródbłonka za pomocą (stymulowanego) obrazowania ramanowskiego