Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Aktualności

Web Content Display Web Content Display

Konkurs na stanowisko: Stypendysta / Doktorant na Wydziale Chemii UJ w Krakowie

Projekt pt. Rozwiązania modularne dla nowych wieloskładnikowych materiałów molekularnych, UMO-2019/35/B/ST5/01481, NCN OPUS 18, kierownik dr hab. Robert Podgajny (prof. UJ)

WYMÓG PODSTAWOWY
Oferta kierowana jest do osób, które są uczestnikami studiów doktoranckich w ramach Szkoły Doktorskiej prowadzonych przez uprawnioną jednostkę organizacyjną uczelni, instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej utworzony na podstawie odrębnych przepisów.

SKRÓCONY OPIS TEMATYKI BADAWCZEJ
Tematyka badawcza łączy różnorodne elementy planowania i modułowej konstrukcji wieloskładnikowych materiałów molekularnych w perspektywie uzyskania odpowiednich materiałów przełączalnych w oparciu o właściwości strukturalne, magnetyczne i optyczne. Opiera się na rozpoznaniu i zastosowaniu nowych molekularnych modułów konstrukcyjnych wykazujących dopasowanie strukturalne w celu uzyskania wymaganych lokalnych motywów strukturalnych oraz globalnych rozwiązań na poziomie sieci krystalicznej. Celem jest synteza różnorodnych dyskretnych i polimerycznych molekularnych układów wieloskładnikowych (zarówno z punktu widzenia specyficznych jonów i kombinacji jonów metalicznych, jak również z punktu widzenia fragmentów organicznych) o właściwościach warunkowanych dopasowaniem strukturalnym oraz różnorodnością struktury elektronowej i charakterystyk fizykochemicznych. Planuje się między innymi uzyskanie (1) nowych wielopozycyjnych receptorów anionów, na bazie oddziaływań anion-pi wspomaganych przez kooperatywność, (2) nowych układów o charakterystykach optycznych (specyficzna absorpcja promieniowania, luminescencja) dostrajanych za odpowiedniej agregacji bloków budulcowych; (3) nowych kompozytów krystalicznych opartych o izostrukturalność i epitaksjalny narost skojarzonych faz o różnym nasileniu właściwości funkcjonalnych (np. przemiany SCSC, SCO, ET); oraz (4) nowych połączeń funkcjonalnych opartych o komponenty organiczne o specyficznych, a często nietypowych: (i) strukturze molekularnej i walencyjnej strukturze elektronowej czy (ii) rozkładzie grup funkcyjnych, gęstości elektronowej, powierzchniowego potencjału elektrostatycznego oraz momentu kwadrupolowego.

Download files
pdf
Pełne dane o konkursie